Nefis Mercimek Köftesi

By | 6 Ağustos 2017

Nefis Mercimek Köftesi Malzemeler

iki Çay bardağı kırmızı mercimek
1, 5 su bardağı ince bulgur
6 su bardağı sıcak su
5 tane taze soğan
½ diye anılmak maydanoz
1 tane kuru soğan
iki kahve fincanı yağ
4 tatlı kaşığı salça
Tuz
Karabiber
Kırmızı biber
Kimyon

Nefis Mercimek Köftesi Tarifi

Şimdi mercimeği ayıklıyoruz, yıkayalım çok çok büyük çelik tencereye döküyoruz üstüne 6 bardak sıcak su döküyoruz altını orta ateşe alın kapağı sıkıca hava almayacak şekilde kapatın kaymaya bırakıyoruz. İlk olarak 15 dk daha sonra bakabilirsiniz bu şekilde 1-iki bardaklık su kaldıysa içerisinde kapatın altını ince bulguru 1, 5 bardak içerisine döküyoruz ve karıştıralım kapağı sıkıca hava almayacak şekilde kapatın 15 dk üst kapağı kapalı kalsın. Siz o sırada taze soğanları yıkayalım maydanozu yıkayalım. Taze soğanı ince halka kıyın maydanozu kıyın aynı tabağa alın.

Minik 1 tavaya iki kahve fincanı yağı dökebilirsiniz, kuru soğanı küpe benzer bir biçimde doğranır kızmış olan yağa atın kavuralım biraz kavrulduktan daha sonra 4 tatlı kaşığı bol salçayı içerisine atın 5 dk kavuralım başından ayrılmayın yanar.Tavanın altını söndürün. Tezgaha alın kaşıkla karıştıralım sıcağı çıksın.Mercimeklerin üstüne attığımız bulguru açın üst kapağını, şu şekilde 1 karıştıralım çok kurumuşsa ½ su bardağı sıcak su döküyoruz üstüne karıştıralım çok büyük geniş olan 1 tepsiye boşaltabilirsiniz. Biraz kâsede karıştıralım sıcağı çıksın üstüne önce dış kabuğu soyulmuş olan soğan salça yağ karışımını tümünü dökün.

Kaşıkla karıtırma işlemine başlayabilirsiniz soğumuşsa eliniz ile yoğuralım. Sonra maydanoz ve taze soğanları atın içerisine hafifi eze eze karıştıralım. Tüm baharat malzemeleriı kendi damağınıza göre atın ben :2 çay kaşığı tuz, 1 çay kaşığı doğal karabiber 1 çay kaşığı kırmızı biber 1 çay kaşığı kimyon koydum tam tuttu. Baharatları da karıştıralım. Yanınaza 1 dak su alın elimizi batırın orta boy mercimekleri çiğ köfte şekli verin ben 45 adet çıkarttım. Marulla, limonla sade olması her türlü yiye bilirsiniz seri yerde muhafaza ediniz. iki gün gider 3. gün yenmez ekşir. Afiyetler olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir