Kereviz Dolması

By | 22 Temmuz 2018

Kereviz Dolması Malzemeleri

4 tane kereviz
2 tane patates
1 tane havuç
1 tane yeşil biber
1 tane pul biber
2çay bardağı haşlanma işlemi bitmiş bezelye
1 tane kuru soğan
1 tane limon
3 tane sarımsak
2 kahve fincanı zeytinyağı
4-5 dal dereotu
4-5 dal maydanoz
Baharatlar (tuz, karabiber, pul biber)

Kereviz Dolması

Kereviz Dolması Yapılışı

Zeytinyağlı kereviz dolması için önce kerevizlerin kabuk bölümlerini beyaz bölüm görünene değin soyuyoruz.

Sonrasında ikiye bölebilirsiniz ve böldüğünüz parçanın içlerini bıçak desteğinı içerisine alıp oyun. Kerevizlerin sararmaması için limonlu ve unlu su içerisinde 10-15 dk bekletebilirsiniz.

Kerevizleri çelik tencereye alın ve üstünü geçecek değin sıcak su eklemenizde herhangi bir sakınca yoktur. Üstüne 2 tatlı kaşığı tuz serpin ve önce yüksek, kaynayınca da kısık ateşe alarak, çelik tencerenin üst kapağı kapalı biçimde 30 dakika değin haşlıyoruz. Eğer kerevizi fazla yumuşakça sevgi hissi oluşmuyorsa arzunuza göre daha az sıcak suda haşlanmaya bırakabilirsiniz.

yarım çay bardağı zeytinyağını çelik tencereye içerisine alıp kızdıralım. Üstüne ebat olarak incecik kıyıp dış kabuğu soyulmuş olan soğan ve sarımsağı ilave etmiş olarak kavuralım.

Soğanlar pembeleşince ince kıyıp yeşil ve pul biberleri, küpe benzer bir biçimde kıyıp kabuğu soyulmuş patatesleri eklemenizde herhangi sakınca yoktur, anında sonrasında da yine küp kıyıp birden fazla olan havucu eklemenizde herhangi bir sakınca yoktur. Ara ara karıştırıp ortalama yaklaşık olarak on dk pişirebilirsiniz.

Sonrasında bezelye ile beraber baharat malzemeleriı da (çeşnilendirdiğiniz karabiber, pul biber ve tuz) ekleyip 1-2 kez karıştıralım.

Üstüne 2 kahve fincanı sıcak su ilave edin ve su buharlaşıp bütün sebzeler sertliğini kaybedip yumuşakça kıvamda olana gelene değin pişirebilirsiniz.

Tencerenin altını kapatarak, dinlenmiş olması için bırakıyoruz. Haşlamış olduğunuz kerevizleri servis tabağına alıp, üst kısmına hazırladığınuz sebzeli hazırlanmış olan iç diğer belirtilmiş olan malzemeler ile karışma süreci harcından yeterince eklemenizde herhangi bir sakınca yoktur.Bütün kerevizleri aynı biçimde doldurabilirsiniz ve en üste de ince kıyıp maydanoz ve dereotunu eklemenizde herhangi bir sakınca yoktur.

Geriye kalan ½ çay bardağı zeytinyağını kereviz dolmalarının üstünde gezdirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir