Kereviz Çorbası Nasıl Olur?

By | 13 Eylül 2018

 kereviz çorbası kremalı

Kereviz denince akla 1 fazla tarif gelir, kullanım sahası hayli geniş olan olan bu sebzenin, etlisi, tavuklusu, zeytinyağlısı, salatası ve dolması yapılarak hayli başka biçimlerde değerlendirilebilir. Daha da ilginci bu konuda sapları turşulara lezzet vermesi için çiğden veya diyet destekleyicisı olarak kaynatılmak sureti ile bile kulanılabilir.

kereviz çorbası yapılışı

 

İçerisinde bulunduğumuz gün hava hayli soğuk ve kasvetli, insanın hiç 1 şey yapası gelmiyor, öyle ki canım kahvaltı etmek bile istemedi. Bu sayedede klasik 1 kahvaltı onun terini alabilecek evde yaptığım haşhaşlı bol tahıllı ekmek ve kereviz çorbasını tecih olarak seçimi olarak seçim yaptım. Çok en doğru 1 tecih olarak seçimi olarak tercih yapmışım, sayesinde kendimi fazla daha enerjik ve pozitif hissettim.

Nedendir bilinmez ben çorbayı kaseden içmektense bardaktan ya da kupadan içmeyi daha fazla severim. Sıcacık kupayı tutarken içim ıhudut, tabi tembellikte var serde o değin kaşık sallayacağıma 🙂

 

Faydaları saymakla bitmek bilmeyecek olan bu ender sebze, küçüklüğümüzden bu yana bizde pek zevkli düşüncüler bırakmamıştır. Adı geçtiğinde yüzler buruş buruş olur, evde pişirmemek ve pişirtmemek için türlü var olmayan sebepler uydurulur, eskaza yapılmışsa da yemeğin içerisinden farkettirmeden ayıklama işi yapılır. İşte şu anda okumaya başlamakta olduğunuz tarif kereviz sevmeyen eşlerinizin ve çocuklarınızın farkına bile varmadan kereviz yemesini hatta bu sebzeyi hoşlarına gitmesini sağlayacak.

 kereviz çorbası mercimekli malzemeleri

1 tane fazla büyük boy kereviz
iki tane orta büyüklükte havuç
1 tane orta büyüklükte patates
1 tane orta büyüklükte soğan
3 tane sarımsak
3 yiyecek kaşığı sıvı yağ
3 yiyecek kaşığı margarin
4 tatlı kaşığı un
iki ltsu ya da ev hazırlması et suyu
Tuz
1 tane et bulyon (isteğe göre)
Yapılışı:
Kereviz,havuç,soğan, patates ve sarımsağı soyuyoruz. Bol su içerisinde yıkayıp küpe benzer bir biçimde doğranır.

 kereviz çorbası nasıl yapılır

Yeterince geniş çelik tencerenize sıvı yağı alın, kıyıp bütün sebzeleri 1 çimdik tuz ve 1,5 ltsuyu ekleyip sertliğini kaybedip yumuşakça kıvamda olana gelene değin , ortalama yaklaşık olarak 22 dakika kaynatıyoruz.

Tavada margarini eritin, unu katın ve dışarıya yayılan kokusu çıkana değin kavuralım.

Kavurmuş olup olmadığınız unu , 1 tane et bulyonu, pişme işlemini bitirmiş olan bütün sebzelere ekleyerek güzel bir biçimde karıştıralım ve 5 dk daha kaynatıyoruz.

Tencere ocaktayken çorba hiç 1 pürüzü olmadan 1 görünüm alana değin blendırla bütün sebzeleri parçalayın. Kıvamı sizin tarafınıza koyu geliyor ise ½ ltdaha sıcak su eklemesi yapmak sureti ile 5 dk daha kaynamaya bırakıyoruz ve sıcak servis yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir