Haşhaşlı Mercimek Börek

By | 5 Ağustos 2017

Haşhaşlı Mercimek Börek Malzemeleri

1 kilo un
1 tane yas maya
Tuz
iki tane patates (haşlanmış)
Su (kıvam alasıya)
Hazırlayacağımız iç harç için;

6 çay bardağı mercimek
Patates (haşlanmış)
ve haşhaş (çekilmiş yağlanmış)

Haşhaşlı Mercimek Börek Tarifi

mercimekli-borek

mercimekli-borek

Selamlar.
Afyonda çok sevilerek tepsi tepsi yapılan bu hamur işini gelin gittiğim yerde de çok severek yaptığım ve çok beğendiklerini söyleyen eşim dostum bayılır.

Bunu paylaşmak istedim. İlk olması mercimekleri suya koyup haşlamaya bırakın. Aynı şekilde kabuğu soyulmuş patatesleri de düdüklüye koyuyoruz.

Daha daha sonra kabuğu soyulmuş patatesler piştikten daha sonra 2 tanesini hamur için kullanacağız. 1 kilo unu yoğurma kabına koyuyoruz.

Daha daha sonra o 2 kabuğu soyulmuş patatesi ezelim, iyi bir şekilde una katın. Daha daha sonra mayayı ve tuzu katın. Ilık suyla yoğurmaya başlayalım.

Sert olmamasına dikkat edelim çok cıvık da olmayacak oklava değmeyeceği için hamura elle açılacak kıvamda olsun. Ve ½ saat değin mayalanmaya bırakalım. O esnada öbür geriye kalan kabuğu soyulmuş patatesleri ezelim, içerisine baharat maydanoz ekleme etmiş olarak iç harcı için isteğe göre kullansanızda olur. Mercimekler iyi bir şekilde pişme işlemini bitirmiş olane suyu bitene değin pişirilmeli.

Hamurumuz iyi bir şekilde mayalanıp şiştikten daha sonra devam ediliyor . İki avuç içinin biraz büyüklüğü değin beze koparalım ve onu elimizle iyi bir şekilde açabilirsiniz, altına 1 tutam yağ döküp oklava kullanmadan.

Daha daha sonra yağlı haşhaş yayıyoruz, her tarafıne gerisinı çevirip oraya da haşhaş yayıyoruz, bunu 2parça rulo olması saralım.

Baş parmak boyunda kesiyoruz. Kestiğimiz parçaları elimizle açabilirsiniz avuç büyüklüğüne çok yakın içerisine iç malzemeyi koyup orta kısıma 2taraftan katlayalım. Ayrıntılı resim atacam zaten gözüküyor resimlerde. Daha daha sonra yaptıklarımızı yağlı kaba veya yağılı kağıt olan kaba dizebilirsiniz. Üstüne bol yağlı haşhaşdan sürüyoruz. 180 derece fırında üzeri kızarıncaya değin pişirin.

Öteki geriye kalan hamurları da aynı işlemleri yapalım. Biraz zahmetli 1 iş fakat o değin çok güzel 1 tariftir. Ilıyınca servis yapabiliriz. Afiyetler olsun.Mercimekli börek tarifleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir