Biber Dolması Nasıl Yapılır?

By | 25 Temmuz 2018

Biber Dolması Malzemeleri

2çay bardağı pirinç (haşlanıp süzülen yada pilav ve benzeri demlenmiş)
2çay bardağı süzme yoğurt
1/4 su bardağı dolmalık fıstık
1/4 su bardağı dövdüğünüz badem
2tatlı kaşığı dereotu
Yarım kırmızı dış kabuğu soyulmuş olan soğan (en ince şekilde doğradığınız)
Yarım çay kaşığı karabiber
Yarım tatlı kaşığı kaşığı tuz
4 tatlı kaşığı zeytinyağı
2tatlı kaşığı limon suyu
4-5 tane renkli dolmalık biber (sap kısmı düz 1 şekilde kesilip, içindeki çekirdek kısmını çıkarılmış)

Biber Dolması Nasıl Yapılır?

Biber Dolması Nasıl Yapılır?

Küçük 1 kızartma tavasına zeytinyağının yarısı konur, ağır ateş faydası ile ısıtılır. İlk öncelik işlem olarak kızdırılmış yağda dolmalık biberler, renkleri hafif şekilde kızarmış olana değin arada karıştırıp pişirmek için idealdir.

Pişmiş fıstıklar derin ve çukur 1 karıştırma kabına aktarılır. Üstüne haşlanma işlemi bitmiş pirinç, süzme yoğurt, dövdüğünüz badem, dereotu, kırmızı soğan, karabiber, tuz, yağın geri kalanı, limon suyu ekleme tekniği ile, 1 kaşık yada çatal yardımını içerisine alıp karıştırılabilir.

Karışmış materyaller dolmalık biberlerin içine sıkı 1 şekilde tepeleme konulur. Buzdolabına koyularak 20 dakika değin bekletmekte fayda var.

Kendi haline bırakılmış ve oda sıcaklığına gelmiş ve tatları entegre olmuş dolmalık biberler dolaptan çıkarılarak, 1 ekmek tahtası üst kısmında ve keskin 1 bıçak ile, halkaların kalınlığı ortalama yaklaşık olarak 1,5 – 2 cm olması gerekiyor şekilde dilimlere kesilebilir.

Kesilmiş olan halkalar servis yapılacak tabağa fazla önemli ve gözden bir şey kaçmayacak şekilde yerleştirilir, kullanıma alınan malzemelerle süslenerek soğuk servis yapılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir